Skip to content

211 Elmer St

Westfield, NJ 07090

Built 1930

Last Sale Date
May 22, 2008

Property Information

Block3113
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1930

Building Details

Building Class---
Description2S-F-A-NG
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,930
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$396,000
67%
Improvement Value:$193,400
33%
Total Assessment$589,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,886+2.0%
2024$13,609+1.9%
2023$13,362+0.1%
2022$13,344+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$207,128
DeedBook 4419, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1930