Skip to content

523 Hillcrest Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1920

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Jun 13, 2012

Property Information

Block3308
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1920

Building Details

Building Class17
Description3S-VS-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,602
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$454,900
70%
Improvement Value:$193,600
30%
Total Assessment$648,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,604+2.1%
2024$14,306+2.0%
2023$14,027+0.2%
2022$13,995+0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft1,602DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded6/28/2012

Property Sale

Sale
$227,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1920