Skip to content

825 Harding St

Westfield, NJ 07090

Built 1941

Last Sale Price
$161,500
Last Sale Date
May 28, 1986

Property Information

Block3401
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1941

Building Details

Building Class18
Description1.5S-VS-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,910
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$501,200
60%
Improvement Value:$330,400
40%
Total Assessment$831,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,728+2.1%
2024$18,345+2.0%
2023$17,988+0.2%
2022$17,946+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$161,500
DeedBook 3453, Page 437

Property Built

Built

Year Built: 1941