Skip to content

421 Wells St

Westfield, NJ 07090

Built 1941

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Aug 18, 1993

Property Information

Block3402
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1941

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,016
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$491,600
58%
Improvement Value:$360,900
42%
Total Assessment$852,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,198+2.1%
2024$18,806+2.0%
2023$18,440+0.2%
2022$18,397+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 4014, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1941