Skip to content

828 Coolidge St

Westfield, NJ 07090

Built 2013

Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
Jul 18, 2014

Property Information

Block3403
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1951

Building Details

Building Class19
Description2S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,360
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$517,400
41%
Improvement Value:$759,600
59%
Total Assessment$1,277,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,758+2.1%
2024$28,171+2.0%
2023$27,622+0.2%
2022$27,558+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,350,000

From: 828 COOLIDGE STREET L L C, 828 COOLIDGE STREET L L C

To: ROCKMORE, ERIC F & LORI, ROCKMORE, ERIC F & LORI

DeedBook 6013, Page 364NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/23/2014

Property Sale

Sale
$412,500

From: SHAPIRO, LENORE V, SHAPIRO, LENORE V

To: 828 COOLIDGE STREET L L C, 828 COOLIDGE STREET L L C

Sq Ft1,295DeedBook 5960, Page 533Recorded7/9/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013