Skip to content

832 Stevens Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1956

Last Sale Price
$830,000
Last Sale Date
Jan 14, 2020

Property Information

Block3404
Lot23
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1956

Building Details

Building Class17
Description1.5S-VS-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,399
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$470,200
59%
Improvement Value:$327,100
41%
Total Assessment$797,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,955+2.1%
2024$17,588+2.0%
2023$17,246+0.2%
2022$17,206+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$830,000

From: PEJKOVIC, MATTHEW J & HATHOUT, LARA

To: KING, ANDREW & HARCLERODE, KRISTINE

Sq Ft2,399DeedBook 6358, Page 493Recorded2/3/2020

Property Sale

Sale
$865,000

From: REIMLINGER, RICHARD G & VICTORIA J, REIMLINGER, RICHARD G & VICTORIA J

To: PEJKOVIC, MATTHEW J & HATHOUT, LARA

Sq Ft1,948DeedBook 6128, Page 848Recorded6/29/2016

Property Sale

Sale
$281,000
DeedBook 4183, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1956