Skip to content

743 Harding St

Westfield, NJ 07090

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 13, 2015

Property Information

Block3411
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,814
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$504,200
76%
Improvement Value:$154,900
24%
Total Assessment$659,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,843+2.1%
2024$14,540+2.0%
2023$14,256+0.2%
2022$14,223+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 4862, Page 260

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 3579, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1950