Skip to content

120 Wells St

Westfield, NJ 07090

Built 1941

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Jan 8, 2020

Property Information

Block3501
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,248
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$422,800
67%
Improvement Value:$211,500
33%
Total Assessment$634,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,284+2.1%
2024$13,993+2.0%
2023$13,720-5.2%
2022$14,467+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

From: DISARNO, JAMES J & LAUREN B

To: SCHEUERMANN, ERIC & ARIANNA

Sq Ft2,248DeedBook 6358, Page 2838Recorded2/7/2020

Property Sale

Sale
$650,000

From: BLAKE, JAMES & PATRICIA H/W

To: DISARNO, JAMES J & LAUREN B

Sq Ft1,784DeedBook 5764, Page 739Recorded5/28/2009

Property Sale

Sale
$522,000

From: STOCKS, ROBERT C & CHRISTINE M

To: BLAKE, JAMES & PATRICIA A

Sq Ft1,704DeedBook 5329, Page 126Recorded9/30/2002

Property Sale

Sale
$283,000
DeedBook 4476, Page 327

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 3464, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1941