Skip to content

126 Wells St

Westfield, NJ 07090

Built 1941

Owner
---
Last Sale Price
$1,067,500
Last Sale Date
Aug 6, 2025

Property Information

Block3501
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,944
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$444,700
67%
Improvement Value:$219,100
33%
Total Assessment$663,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,949+2.1%
2024$14,643+2.0%
2023$14,358+0.2%
2022$14,325+0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,067,500
Sq Ft1,944DeedBook 6591, Page 2886Recorded8/18/2025

Property Sale

Sale
$645,000

From: GIGANTINO,DANIEL L & SHERRI G, GIGANTINO,DANIEL L & SHERRI G

To: GAUL, NICOLE, GAUL, NICOLE

Sq Ft1,766DeedBook 6014, Page 400Recorded7/29/2014

Property Sale

Sale
$612,000

From: WORNOW, DARRYL S & PAMELA R

To: GIGANTINO, DANIEL L

Sq Ft1,706DeedBook 5386, Page 848

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 4288, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1941