Skip to content

747 Fairacres Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1930

Last Sale Price
$297,000
Last Sale Date
Jul 24, 1998

Property Information

Block3501
Lot30
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2.5S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,975
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$451,300
68%
Improvement Value:$212,200
32%
Total Assessment$663,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,942+2.1%
2024$14,637+2.0%
2023$14,352+0.2%
2022$14,318+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$297,000
DeedBook 4696, Page 118

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 3631, Page 543

Property Built

Built

Year Built: 1930