Skip to content

739 Fairacres Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1930

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jan 3, 2007

Property Information

Block3501
Lot32
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1930

Building Details

Building Class17
Description2.5S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,766
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$451,600
64%
Improvement Value:$257,900
36%
Total Assessment$709,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,978+2.1%
2024$15,652+2.0%
2023$15,346+0.2%
2022$15,311+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From: KLEY,ROBERT & MARILYN

To: CAFIERO,JOSEPH & CATHERINE

Sq Ft1,766DeedBook 5627, Page 704Recorded1/9/2007

Property Built

Built

Year Built: 1930