Skip to content

901 St Marks Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 8, 2010

Property Information

Block3503
Lot23
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1959

Building Details

Building Class18
Description2S-F-S-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,552
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$490,400
50%
Improvement Value:$490,700
50%
Total Assessment$981,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,094+2.1%
2024$21,643+2.0%
2023$21,221+0.2%
2022$21,172+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 4102, Page 314

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 3533, Page 950

Property Built

Built

Year Built: 1959