Skip to content

309 Wells St

Westfield, NJ 07090

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 2013

Property Information

Block3505
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1952

Building Details

Building Class17
Description1.5S-VS-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,795
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$534,500
82%
Improvement Value:$120,200
18%
Total Assessment$654,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,744+2.1%
2024$14,443+2.0%
2023$14,161+0.2%
2022$14,128+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 3310, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1952