Skip to content

209 Benson Pl

Westfield, NJ 07090

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 2020

Property Information

Block3506
Lot50
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,282
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,500
57%
Improvement Value:$305,000
43%
Total Assessment$705,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,888+2.1%
2024$15,563+2.0%
2023$15,260+0.2%
2022$15,225+20.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$439,000

From:

To:

Sq Ft1,950DeedBook 5919, Page 956NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/22/2012

Property Built

Built

Year Built: 1910