Skip to content

901 Harding St

Westfield, NJ 07090

Built 2015

Last Sale Price
$1,499,000
Last Sale Date
Nov 20, 2015

Property Information

Block3601
Lot53
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2.5S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,598
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$520,700
37%
Improvement Value:$891,200
63%
Total Assessment$1,411,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,796+2.1%
2024$31,147+2.0%
2023$30,539+0.2%
2022$30,469+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,499,000

From: TOWER HOMES, LLC, TOWER HOMES, LLC

To: KOTECHA, CHINTAN & JANI, RACHANA, KOTECHA, CHINTAN & JANI, RACHANA

DeedBook 6095, Page 648NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/14/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$525,000

From: DOERRER, JOHANNA, DOERRER, JOHANNA

To: TOWER HOMES, LLC, TOWER HOMES, LLC

Sq Ft1,598DeedBook 6037, Page 894Recorded12/26/2014