Skip to content

1022 Coolidge St

Westfield, NJ 07090

Built 1950

Last Sale Price
$217,000
Last Sale Date
Dec 16, 1987

Property Information

Block3604
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1950

Building Details

Building Class18
Description2S-VS-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,503
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$499,400
64%
Improvement Value:$279,400
36%
Total Assessment$778,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,539+2.1%
2024$17,180+2.0%
2023$16,845+0.2%
2022$16,807+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 3534, Page 601

Property Built

Built

Year Built: 1950