Skip to content

21 Sandra Circle

Westfield, NJ 07090

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 21, 2019

Property Information

Block3901
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1959

Building Details

Building Class18
Description2S-B-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,655
Acreage0.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$516,100
45%
Improvement Value:$627,500
55%
Total Assessment$1,143,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,754+2.1%
2024$25,228+2.0%
2023$24,736+0.2%
2022$24,679+0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 5189, Page 248Recorded10/26/2001

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 4684, Page 316

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 3436, Page 505

Property Built

Built

Year Built: 1959