Skip to content

51 Michael Dr

Westfield, NJ 07090

Built 1959

Last Sale Price
$457,000
Last Sale Date
Jan 30, 2003

Property Information

Block3906
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1959

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-S-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,392
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$492,400
72%
Improvement Value:$192,400
28%
Total Assessment$684,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,422+2.1%
2024$15,107+2.0%
2023$14,812+0.2%
2022$14,778+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$457,000

From: MIRON, LOUIS H

To: WANG, HONGWU-HAN AIPING

Sq Ft1,392DeedBook 5358, Page 378Recorded2/24/2003

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 3622, Page 478

Property Built

Built

Year Built: 1959