Skip to content

214 Livingston St

Westfield, NJ 07090

Built 1920

Last Sale Date
Mar 11, 1986

Property Information

Block4001
Lot25
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-VS-O-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,326
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,200
40%
Improvement Value:$287,200
60%
Total Assessment$479,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,796+2.1%
2024$10,576+2.0%
2023$10,369+0.2%
2022$10,345+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3446, Page 574

Property Built

Built

Year Built: 1920