Skip to content

144 Windsor Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1960

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Feb 15, 2002

Property Information

Block4001
Lot58
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1960

Building Details

Building Class17
Description2S-F-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,070
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,500
59%
Improvement Value:$158,800
41%
Total Assessment$387,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,722+2.1%
2024$8,544+2.0%
2023$8,377+0.2%
2022$8,358+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,070DeedBook 5244, Page 79Recorded3/15/2002

Property Built

Built

Year Built: 1960