Skip to content

245 Myrtle Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1985

Last Sale Price
$342,000
Last Sale Date
Apr 10, 2014

Property Information

Block4001
Lot75
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class29
Description2S-VS-X
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,504
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,100
51%
Improvement Value:$202,500
49%
Total Assessment$416,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,382+2.1%
2024$9,190+2.0%
2023$9,011+0.2%
2022$8,990+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$342,000

From: SMITH, SCOTT, SMITH, SCOTT

To: BORR, MARCY, BORR, MARCY

Sq Ft1,504DeedBook 5999, Page 584Recorded4/17/2014

Property Sale

Sale
$250,000

From: FRASER, DONALD B JR

To: SMITH, SCOTT

Sq Ft1,504DeedBook 5319, Page 309Recorded9/5/2002

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 4636, Page 253

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook 3411, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1985