Skip to content

307 Livingston St

Westfield, NJ 07090

Built 1920

Last Sale Price
$356,250
Last Sale Date
Aug 1, 2022

Property Information

Block4003
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1920

Building Details

Building Class17
Description2S-ST-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,460
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,800
50%
Improvement Value:$201,000
50%
Total Assessment$404,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,116+2.1%
2024$8,930+13.2%
2023$7,886+0.2%
2022$7,868+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$356,250

From: HAWES, EULA W

To: BELVIN, JEROME

Sq Ft1,460DeedBook 6482, Page 2133NU CodeBankruptcy (13)Recorded9/19/2022

Property Built

Built

Year Built: 1920