Skip to content

144 Myrtle Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1983

Last Sale Price
$122,000
Last Sale Date
Mar 27, 1998

Property Information

Block4008
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class29
Description2S-B-X-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,300
61%
Improvement Value:$139,100
39%
Total Assessment$352,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,936+2.1%
2024$7,774+2.0%
2023$7,622+0.2%
2022$7,605+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1983