Skip to content

424 Roanoke Rd

Westfield, NJ 07090

Built 1962

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Sep 29, 2014

Property Information

Block405
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,263
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$505,500
55%
Improvement Value:$410,400
45%
Total Assessment$915,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,626+2.1%
2024$20,205+2.0%
2023$19,811+0.2%
2022$19,765+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

Sq Ft3,263DeedBook 6025, Page 536Recorded10/7/2014

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 3555, Page 927

Property Built

Built

Year Built: 1962