Skip to content

15 Breeze Knoll Dr

Westfield, NJ 07090

Built 1974

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Nov 13, 1998

Property Information

Block406
Lot24
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1974

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,065
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$833,700
68%
Improvement Value:$392,600
32%
Total Assessment$1,226,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,616+2.1%
2024$27,052+2.0%
2023$26,525+0.2%
2022$26,464+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000
DeedBook 4748, Page 197

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 4455, Page 14

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 3820, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1974