Skip to content

312 Orenda Cir

Westfield, NJ 07090

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 23, 2023

Property Information

Block406
Lot41
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1959

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,819
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$529,500
59%
Improvement Value:$362,600
41%
Total Assessment$892,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,090+2.1%
2024$19,680+2.0%
2023$19,296+0.2%
2022$19,252+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 3424, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1959