Skip to content

725 Carleton Rd

Westfield, NJ 07090

Built 1952

Last Sale Price
$985,000
Last Sale Date
Aug 14, 2024

Property Information

Block4103
Lot42
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$475,600
74%
Improvement Value:$164,000
26%
Total Assessment$639,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,962+2.1%
2024$13,677-1.1%
2023$13,835+0.2%
2022$13,803+0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$985,000
Sq Ft1,560DeedBook 6556, Page 2042Recorded9/4/2024

Property Sale

Sale
$592,000

From: NISITA, VITTORIO F & JENNIFER L, NISITA, VITTORIO F & JENNIFER L

To: BASSIN, TAMMY, BASSIN, TAMMY

Sq Ft1,704DeedBook 5985, Page 533Recorded12/17/2013

Property Sale

Sale
$489,900

From: JONES, JOHN H III & ALISON E

To: NISITA, VITTORIO F & JENNIFER L

DeedBook 5364, Page 12NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/2/2003

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 4806, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1952