Skip to content

214 Grove St W

Westfield, NJ 07090

Built 1920

Last Sale Date
Mar 3, 2021

Property Information

Block4104
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1920

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,696
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,500
65%
Improvement Value:$176,300
35%
Total Assessment$506,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,413+2.1%
2024$11,180+4.4%
2023$10,712+0.2%
2022$10,687+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920