Skip to content

230 Midwood Pl

Westfield, NJ 07090

Built 1925

Last Sale Price
$824,000
Last Sale Date
Jun 13, 2018

Property Information

Block4105
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,441
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$518,800
66%
Improvement Value:$265,400
34%
Total Assessment$784,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,660+2.1%
2024$17,299+2.0%
2023$16,962+0.2%
2022$16,923+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$824,000

From: AMERICAN INTERNATIONAL RELOCATION S

To: ALCHAGIROV, ALIM & DULUB, OLGA, ALCHAGIROV, ALIM & DULUB, OLGA

Sq Ft2,441DeedBook 6271, Page 946Recorded6/29/2018

Property Sale

Sale
$824,000

From: NAEVEKE, ARNE & SONIA, NAEVEKE, ARNE & SONIA

To: AMERICAN INTERNATIONAL RELOCATION S

Sq Ft2,441DeedBook 6271, Page 941Recorded6/29/2018

Property Sale

Sale
$862,500

From: HICKEY, DANIEL M & MARYANNE M, HICKEY, DANIEL M & MARYANNE M

To: NAEVEKE, ARNE & SONIA, NAEVEKE, ARNE & SONIA

Sq Ft2,441DeedBook 5972, Page 453Recorded9/19/2013

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 3443, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1925