Skip to content

649 Westfield Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1928

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Aug 13, 2003

Property Information

Block4201
Lot32
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1928

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,821
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$494,800
55%
Improvement Value:$405,000
45%
Total Assessment$899,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,264+2.1%
2024$19,850+2.0%
2023$19,463+0.2%
2022$19,418+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000

From: ABDALLA, PARTICIA E

To: ROTTER, KENNETH & BETHANY NADEL

Sq Ft1,821DeedBook 5387, Page 209Recorded8/21/2003

Property Built

Built

Year Built: 1928