Skip to content

420 Everson Pl

Westfield, NJ 07090

Built 1925

Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
Dec 11, 2020

Property Information

Block4202
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1925

Building Details

Building Class18
Description2.5S-VS-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,333
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$458,400
52%
Improvement Value:$419,400
48%
Total Assessment$877,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,768+2.1%
2024$19,364+2.0%
2023$18,987+0.2%
2022$18,943+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$790,000

From: DOOLEY, JOHN L & DONNA B

To: PARKS, JAMIE LEE/CHARLES WESLEY III

Sq Ft3,333DeedBook 6394, Page 89Recorded12/18/2020

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4592, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1925