Skip to content

772 Westfield Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 11, 2010

Property Information

Block4205
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1941

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,830
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$427,600
71%
Improvement Value:$174,400
29%
Total Assessment$602,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,557+2.1%
2024$13,280+2.0%
2023$13,021+0.2%
2022$12,991+0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1941