Skip to content

670 Vermont St

Westfield, NJ 07090

Built 2015

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Aug 31, 2021

Property Information

Block4301
Lot35
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2S-H-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,662
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$439,700
36%
Improvement Value:$769,500
64%
Total Assessment$1,209,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,231+2.1%
2024$26,675+2.0%
2023$26,155+0.2%
2022$26,095+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000

From: BUONTEMPO, RICHARD

To: HESTON, JAMES P & MARIA P

Sq Ft3,662DeedBook 6435, Page 2183Recorded10/18/2021

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4617, Page 220