Skip to content

716 Knollwood Terr

Westfield, NJ 07090

Built 1940

Last Sale Price
$769,000
Last Sale Date
Jun 26, 2018

Property Information

Block4302
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-B-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,603
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$537,100
69%
Improvement Value:$239,600
31%
Total Assessment$776,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,491+3.6%
2024$16,878+2.0%
2023$16,549+0.2%
2022$16,511+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$769,000

From: SCHAEFER, FRANCIS J - ROSS, STARR V

To: APPLEBAUM, MALLORY & SUDBERG,MIKE, APPLEBAUM, MALLORY & SUDBERG,MIKE

Sq Ft1,603DeedBook 6274, Page 983Recorded7/13/2018

Property Sale

Sale
$287,000
DeedBook 4012, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1940