Skip to content

772 Norgate

Westfield, NJ 07090

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 22, 2008

Property Information

Block4401
Lot24
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1959

Building Details

Building Class18
Description2S-F-S-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,383
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$585,600
64%
Improvement Value:$331,900
36%
Total Assessment$917,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,662+2.1%
2024$20,240+2.0%
2023$19,846+0.2%
2022$19,800+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$479,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1959