Skip to content

870 Knollwood Terr

Westfield, NJ 07090

Built 1960

Last Sale Price
$1,290,000
Last Sale Date
Sep 3, 2024

Property Information

Block4401
Lot32
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-S-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,390
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$474,500
55%
Improvement Value:$386,000
45%
Total Assessment$860,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,378+2.1%
2024$18,983+2.0%
2023$18,613+0.2%
2022$18,570+0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,290,000
Sq Ft3,390DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded9/9/2024

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Sale

Sale
$291,020
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1960