Skip to content

12 Kirkview Cir

Westfield, NJ 07090

Built 1963

Last Sale Price
$1,450,000
Last Sale Date
Jul 21, 2023

Property Information

Block4401
Lot36
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1.5S-F-R-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,550
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$524,100
52%
Improvement Value:$486,200
48%
Total Assessment$1,010,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,752+2.1%
2024$22,287+2.0%
2023$21,853+0.2%
2022$21,802+0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,450,000

From: ELIZABETH ANN GREGORY - TRUST

To: MEHENDIRATTA, CHETAN & BHANDARY,A

Sq Ft3,550DeedBook 6520, Page 545Recorded9/12/2023

Property Sale

Sale
$975,000

From: REDIKER, ROBERT & PAMELA

To: ELIZABETH ANN GREGORY - TRUST

Sq Ft3,550DeedBook 6340, Page 769Recorded9/20/2019

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 4485, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1963