Skip to content

811 Knollwood Terr

Westfield, NJ 07090

Built 1956

Last Sale Price
$192,500
Last Sale Date
Jul 10, 1984

Property Information

Block4502
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1958

Building Details

Building Class18
Description2S-F-S-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,859
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$536,800
65%
Improvement Value:$288,800
35%
Total Assessment$825,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,343+2.1%
2024$17,963+2.0%
2023$17,608+0.2%
2022$17,566+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$192,500
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1956