Skip to content

843 Nancy Way

Westfield, NJ 07090

Built 2017

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Jan 31, 2017

Property Information

Block4503
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2S-F-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$497,800
32%
Improvement Value:$1,038,300
68%
Total Assessment$1,536,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,593+2.1%
2024$33,886+4.6%
2023$32,382+0.2%
2022$32,307+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$730,000

From: SLOVE, MARTIN R & LINDA R, SLOVE, MARTIN R & LINDA R

To: WEIS, OREN & ALLISON, WEIS, OREN & ALLISON

Sq Ft1,600DeedBook 6171, Page 765Recorded2/10/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017