Skip to content

507 Grove St W

Westfield, NJ 07090

Built 1895

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 10, 2022

Property Information

Block4702
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,917
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,900
61%
Improvement Value:$262,000
39%
Total Assessment$669,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,086+2.1%
2024$14,778+10.1%
2023$13,419+0.2%
2022$13,388+0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$570,000

From: OOMS, ROBERT J & BENSON, MARYSE, OOMS, ROBERT J & BENSON, MARYSE

To: DISALVIO, LOREDANA & LISCI, ENRICO, DISALVIO, LOREDANA & LISCI, ENRICO

Sq Ft1,872DeedBook 5961, Page 842Recorded7/17/2013

Property Sale

Sale
$284,900
DeedBook 4491, Page 282

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 3603, Page 587

Property Built

Built

Year Built: 1895