Skip to content

910 Dunham Ave

Westfield, NJ 07090

Built 2000

Last Sale Price
$835,000
Last Sale Date
Dec 24, 2001

Property Information

Block4703
Lot5.03
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-B-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,150
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$546,200
42%
Improvement Value:$753,800
58%
Total Assessment$1,300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,276+2.1%
2024$28,678+2.0%
2023$28,119-7.7%
2022$30,467+31.5%
Property History

Property Sale

Sale
$835,000

From:

To:

DeedBook 5222, Page 46NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/16/2002

Property Built

Built

Year Built: 2000