Skip to content

818 Summit Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1900

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Jan 28, 1994

Property Information

Block4704
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1900

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,882
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$418,800
72%
Improvement Value:$161,500
28%
Total Assessment$580,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,068+2.1%
2024$12,801+2.0%
2023$12,552+0.2%
2022$12,523+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 4069, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1900