Skip to content

938 Summit Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1940

Last Sale Date
Jul 2, 1974

Property Information

Block4705
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1940

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,477
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,800
75%
Improvement Value:$151,200
25%
Total Assessment$602,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,557+2.1%
2024$13,280+2.0%
2023$13,021+0.2%
2022$12,991+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3008, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1940