Skip to content

931 Boulevard

Westfield, NJ 07090

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 12, 1999

Property Information

Block4707
Lot30
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1940

Building Details

Building Class17
Description2.5S-S-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,370
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$431,200
65%
Improvement Value:$231,400
35%
Total Assessment$662,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,922+2.1%
2024$14,617+2.0%
2023$14,332+0.2%
2022$14,299+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 4215, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1940