Skip to content

913 Boulevard

Westfield, NJ 07090

Built 1934

Last Sale Price
$709,000
Last Sale Date
Dec 9, 2009

Property Information

Block4707
Lot33
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1934

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,415
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$503,200
61%
Improvement Value:$320,000
39%
Total Assessment$823,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,538+2.1%
2024$18,160+2.0%
2023$17,806+0.2%
2022$17,765+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$709,000

From: GLASS, WERNER & LIIS D

To: SAMET, STEVEN R & KARA L

Sq Ft2,415DeedBook 5795, Page 725Recorded12/16/2009

Property Built

Built

Year Built: 1934