Skip to content

124 Grove St E

Westfield, NJ 07090

Built 1965

Last Sale Price
$341,000
Last Sale Date
Jun 6, 2011

Property Information

Block4802
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,491
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$351,400
63%
Improvement Value:$208,100
37%
Total Assessment$559,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,600+3.1%
2024$12,221+2.0%
2023$11,983+0.2%
2022$11,955+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$341,000

From:

To:

DeedBook 5866, Page 418NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/20/2011

Property Built

Built

Year Built: 1965