Skip to content

808 Columbus Ave

Westfield, NJ 07090

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 6, 2021

Property Information

Block4804
Lot2.02
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-VS-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,404
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$362,600
50%
Improvement Value:$368,900
50%
Total Assessment$731,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,473+2.1%
2024$16,137+2.0%
2023$15,822+0.2%
2022$15,786+0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$605,000

From:

To:

Sq Ft2,316DeedBook 5928, Page 774Recorded10/29/2012

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft2,316DeedBook 5543, Page 547Recorded11/7/2005

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

DeedBook 5321, Page 130NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/10/2002

Property Built

Built

Year Built: 2002