Skip to content

902 Grandview Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 18, 2006

Property Information

Block4809
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1960

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$354,500
70%
Improvement Value:$151,900
30%
Total Assessment$506,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,404+2.1%
2024$11,171+2.0%
2023$10,953+0.2%
2022$10,928+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$448,000

From: EST. OF KOURY,NORMAN G SR

To: CAMPANA,MATIAS F&POSSE IRINA L

DeedBook 5531, Page 213NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/16/2005

Property Sale

Sale
$187,500
DeedBook 3874, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1960