Skip to content

1018 Boynton Ave

Westfield, NJ 07090

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 30, 2006

Property Information

Block4813
Lot27.01
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-B-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,184
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$383,200
42%
Improvement Value:$531,400
58%
Total Assessment$914,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,597+2.1%
2024$20,176+2.0%
2023$19,783+0.2%
2022$19,737+0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000