Skip to content

1121 Columbus Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1996

Last Sale Price
$1,480,000
Last Sale Date
Jan 11, 2023

Property Information

Block4901
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-VS-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,401
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$483,800
45%
Improvement Value:$591,300
55%
Total Assessment$1,075,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,211+3.9%
2024$23,293+2.0%
2023$22,839+0.2%
2022$22,786+0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,480,000

From: LUPICKI, MAREK & LUCYNA

To: YANG, XUEDONG & LIU, FANG

Sq Ft3,401DeedBook 6497, Page 2349Recorded1/20/2023

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 4476, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4192, Page 221